2018 Endorsements

STATEWIDE OFFICE

 

(No Endorsements)

 

OREGON SENATE

(Find your district here.)

Dist.   Location              Candidate           Result

 4         Eugene            Floyd Prozanski               Won  

 6         Springfield       Lee Beyer                         Won

 7         Eugene           James Manning                Won

 8         Corvallis          Sara Gelser                       Won

10        Salem              Deb Patterson                  Lost
11        Salem               Peter Courtney                 Won
15        Hillsboro          Chuck Riley                      Won
17        Portland-NW   Eliz. Steiner-Hayward     Won

19        Tualatin            Rob Wagner                     Won
24        Portland-E       Shemia Fagan                 Won
30        The Dalles       Solea Kabakov                Lost

 

OREGON HOUSE OF REPRESENTATIVES

(Find your district here.)

Dist.   Location              Candidate            Result

  7         Roseburg           Christy Inskip                   Lost

  8         Eugene               Paul Holvey                      Won

10         Central Coast    David Gomberg              Won

11         Eugene               Marty Wilde                      Won

12         Springfield         John Lively                       Won

13         Eugene              Nancy Nathanson           Won

14         Eugene              Julie Fahey                       Won

16         Corvallis             Dan Rayfield                   Won

17         Lebanon             Renee Windsor-White  Lost

19         Salem                 Michael Ellison               Lost

23         Independence   Danny Jaffer                    Lost

24         McMinville           Ken Moore                       Lost

28         Aloha                  Jeff Barker                        Won

30         Hillsboro            Janeen Sollman             Won

33         Portland-NW      Mitch Greenlick               Won

34         Beaverton           Ken Helm                         Won

36         Portland-SW       Jennifer Williamson      Won

37         West Linn           Julie Parrish                     Lost

38         Lake Oswego     Andrea Salinas               Won

41         Portland-SE        Karin Power                     Won

42         Portland-E           Rob Nosse                      Won

45         Portland-NE        Barbara Smith Warner  Won

46         Portland-SE        Alissa Keny-Guyer          Won

48         Happy Valley      Jeff Reardon                     Won

49         Troutdale            Chris Gorsek                    Won

50         Fairview              Carla Piluso                      Won

51         Clackamas        Janelle Bynum                  Won

BALLOT MEASURES

(No relevant measures this election)

Measure              Recommended Vote      Result

LOCAL CANDIDATES

(None at this time for general election)

Position                         Candidate(s)         Result

Wash Cty Comm Chr   Ryan Deckert            Lost

Wash Cty Comm P. 2   Pam Treece               Won

Wash Cty Comm P. 4   Kimberly Culbertson  Lost